De Bethlehemkerk

Maandag 29 oktober; Massada - Ein Gedi Qumran Jericho

Vandaag gaan we weer gewoon de toerist uit hangen. Dat hield in om half zeven gewekt worden, zeven uur de koffers klaar en daarna ontbijten. We reden Bethlehem uit, door de buiten wijken van Jeruzalem en pikten Patrick weer op. Dan richting het oosten door nog begroeide heuvels. Die werden al snel vervangen door dor en droge uitziende heuvels. De Judea woestijn. Jeruzalem ligt op 800 meter op de zeespiegel, de dode zee op 400 meter onder de zeespiegel. Dus 1200 meter dalen. Jan M vertelt dat in het vliegtuig had hij geen last van zin oren. Maar bij deze daling in de bus, plopten zijn oren.


...Allereerst naar Qumran. Direct nadat we de bus uitstapten voelden we de warmte. En dan is het eind oktober ! Winter !!! Halftien en al 31 graden. Na een film vertoning en wandeling langs opgravingen van de nederzetting van de Essenen. Vooral de uitzicht op het schrale bergmassief met vele groten en bijzondere vormen is (alweer) indrukwekkend. Pia fluistert me in het oor dat volgend jaar de dode zeerollen in Assen worden tentoongesteld...

...Daarna naar de oase Ein Gedi, waar David zich verborg voor Saul. We liepen via een goed gebaande weg naar de eerste bron. En daar droeg Patrick het verhaal van Saul en David voor. Zeer aanschouwelijk ! Met 10 man klommen we verder naar de volgende twee bonnen. Het was een prettige wandeling, waar we menig zweet druppeltje verdampte. De andere gingen eerst nog even pootjebaden. Echter lag er nog een dode klipdas in het stromend water. Deze werd door een parkwachter verwijderd. Maar de roep van een koel drankje was sterker dan nog een keer pootje baden...

...Dan naar Massada. Het wonderlijke water systeem dat er was. Met al die primitieve middelen redden ze het wel. Omdat je met de kabelbaan 500 meter omhoog ging was je weer 100 meter boven de zeespiegel. Het is niet voor te stellen dat de Romein net zoveel slaven lieten aanrukken, dat de afstand tussen pakweg 25 kilometer verder gelegen wadi en de legerkampen bij Massada met emmertjes met voorzien van water. Het is een aanrader de film die hier over gemaakt is een te bekijken ...

...en uiteindelijk zwemmen in de dode zee. Het was rond half vijf dat er bij waren. Zwemkleding aan, en dan glibberige helling af via houten vlonders en trappetjes. Glibberig van de modder uit de bodem van de rode zee. Het duurde even maar even later lag iedereen te dobberen. Zelfs Jan M heeft in zijn zwembroek zijn voeten in de rode zee gestopt (Had zijn zwemdiploma nooit gehaald). Vele fotoś werden gemaakt en de schemening begon in te vallen. Iedereen moest het water uit alleen de hollanders mochten blijven dobberen. Zo lagen, bij een opkomende volle maan boven de Jordaans bergen te genieten in het zouten water. Elkaar insmerend met de modder van de bodem.

… Voor Jericho, wat ligt in Palestijnse gebied, mag Patrick niet mee. Hij wordt afgezet in een kibboets in de buurt. Morgen zien we hem weer terug. Diner, avondafsluiting bij het zwembad van het hotel. Het is warm buiten. Zitten nog gezellig op het terras van het hotel met een drankje (22:50 (dus al weer een slordige 17 uur in touw, maar ik geloof niet dat we al naar bed gaan ...).

De Bethlehemkerk - Van der Palmstraat 1 - Papendrecht - 0786151837