Blog

Blijf bewegen

Geschreven door ds. Henk Talsma. Gepost in Algemeen Nieuws.

vrouw van lot‘De vrouw van Lot keek achterom en veranderde in een zoutpilaar’ (Genesis 19:26). Een interessant personage in de Bijbel is altijd de vrouw van Lot. We kennen het verhaal: bij het overhaaste vertrek uit Sodom keek ze om en werd een zoutpilaar! Lot aarzelde aanvankelijk ook (zoveel beter was hij dus niet dan zijn vrouw), zijn dochters ook (Genesis 19:16), maar zij lieten zich lostrekken en werden gered - mevrouw Lot helaas niet. We moeten de vrouw van Lot maar niet veroordelen, want ga maar eens in de schoenen van Lot en zijn familie staan: ze hadden daar in Sodom een heel bestaan opgebouwd en moesten alles achterlaten, dat valt niet mee.

Dat zou ons ook zwaar vallen, eerlijk is eerlijk. Zo gelovig zijn wij nu ook weer niet. Waarom was in dit symbolische Bijbelverhaal dat omkijken nou zo fataal? Wat er precies gebeurd is, is niet meer te achterhalen. Het gaat in feite in dit Bijbelverhaal om dat ‘omkijken’ en ’stilstaan’. De vrouw van Lot kon niet loskomen van het mooie leventje dat ze tot dan toe had in Sodom. Ze was gehecht aan haar spullen en haar huis in Sodom. Ze wilde er niet aan dat het allemaal vernietigd zou worden door Gods straf. En toen, zegt de bijbel: verstarde en versteende ze. Het is mooie symboliek: verstarring en verstening. Het kan ook ons overkomen in kerk en geloof en in ons persoonlijk leven. Dat de vaart eruit gaat. Jezus zegt in het Nieuwe Testament dat als je Hem wilt volgen niet moet blijven stilstaan of achterom kijken: ‘Wie de hand aan de ploeg slaat en achterom blijft kijken, is niet geschikt voor het Koninkrijk van God’ (Lukas 9:62).Terwijl de Heer in de bijbel ons altijd weer in beweging zet: we hebben hier geen blijvende stad, we zijn op weg. En de versteende vrouw van Lot wil ons altijd weer wakker schudden: ‘wees waakzaam en goed voorbereid, om je Heer te ontmoeten en de doorbraak van zijn Rijk mee te maken.’ Die wereld waar recht gedaan wordt en vrede blijvend is. Doe mee in die goddelijke beweging. Kijk dus niet achterom en om je heen - krampachtig, bezorgd, angstig, hebberig. Ga mee met Jezus’ kerk naar zijn grote Toekomst. De Geest vuurt je aan. Laten we in de Morgenster en de Bethlehemkerk de vrouw van Lot in het achterhoofd houden: niet verstenen, maar een kerk met vuur en Geest!
Ds. Henk Talsma.