Blog

Israelreis dag 3

Geschreven door Rens Boevé. Gepost in Israelreis 2012.

Zaterdag 27 oktober; Hebron - Bethlehem

Vrijdagavond.
...In de slaapkamer van Jan en Aletta is een kakkerlak gesignaleerd. Jan weet hem te vangen met een handdoek. Met de handdoek loopt hij naar buiten, schud hen uit en … waar is de kakkerlak gebleven …...

… buiten vliegen bijeen boom drie grote vleermuizen rond ...

Zaterdag
...Het is prachtig, helder weer. Links en rechts allen maar droge bruine heuvels. Begroeid met kleine van het stof grijs bruin gekleurde struikjes. 10 % van deze struik staat boven de grond, de rest onder de grond. Een zwarte asfaltweg splijt het gebied in tweeën. Het is niet voor te stellen dat Mozes hier 40 jaar lang rond heeft gezworven. Af en toe zien we wat dromedarissen, een plukje olijfbomen. Deze staan in een kuil of zijn omringd door een dijkje.
Al rijdend zien we een reusachtig hoofd, zoiets als van de paaseilanden, langs de weg staan. 'Foto moment', Gerrit grijpt in zijn rugzak naar zijn fototoestel en komt terug met een doosje wiebertjes. De bus zoeft voorbij het beeld. Helaas … 

...Het is doodstil in Hebron. Met onze bus verstoren we de stilte. De synagoge loopt leeg en om de 100 meter staan er gewapende soldaten. De mensen buiten kijken verstoord op. Toeristen? Alleen de Ibrahim moskee is open. Vanwege de sjabat mogen we niet in de synagoge. Patrick leest nog op straat uit de bijbel voor legt uit wat we zo meteen gaan zien. De herinnering aan onze voorvaderen: Abraham, Sara, Jacob, Izaak, Rebekka en Lea begraven
We moesten we opschieten, want in de moskee begon een gebedsdienst. Door de poortjes van de beveiliging, onder het oog van de gewapende soldaten gingen we de moskee binnen. De dames moesten een poncho met een puntmuts op. De scheiding tussen de moskee en de synagoge is een dunne houten deur. In de synagoge wordt 'gezongen'. Het klinkt als een 'jodenkerk'. 
Wel werd er vertelt dat in 1995 een jood verkleed als moslim de moskee binnen kwam en begon te schieten....

...Buiten liepen we door Hebron en en zagen een van de gescheiden wegen. Aan de ene kant van de betonblokken mochten alleen de Palestijnen lopen. De joden aan beide zijden...

...Daarna kregen we koffie aangeboden in de lokale souvenirs winkel. Uiteraard werd er wat dingetjes gekocht. De zoon van de winkelier ging daarna met ons mee om de kasba te bezoeken. Ook hier weer poortjes en soldaten. Door een smal straatje liepen we langs de winkeltjes. Veel waren er echter dicht vanwege het islamitische oogstfeest...

… Weer in de bus richting Bethlehem. Op een gegeven moment reden we langs een muur. Geluidsmuur of de scheiding tussen de twee gebieden ? Patrick mag niet mee Bethlehem in. Hij stapt uit en in Bethlehem komt Twan aan boord. Het is steendruk in Bethlehem. De bus wordt geparkeerd in een parkeergarage voor bussen. Maar eerst eten. In een cafeetje bestelde Twan voor ons falafel met salade en humus. Het bestaat allemaal uit kikkererwtjes, alleen anders klaargemaakt...

...We lopen naar de geboortekerk. Het is steendruk. Een wachtrij van één tot anderhalf uur om de geboorte grot van Jezus te bekijken. We gaan eerste in de RK-kerk kijken, daarna in het grieks-orthodoxs deel.. Er werden daar voorbereidingen gemaakt voor een trouwerij. Een deel is mooi versierd met bloemen...

...We gaan met de bus naar de Palestijnse jongeren (moslims en christenen). Het werd een goed gesprek wat zeker anderhalf tot twee uur duurde. Na een kennismakingsrondje werden onderwerpen als studie en financiering, (jongeren) werkeloosheid, heb je een baan na je studie, sport, drugs en alcohol, emigreren, gehandicapten, vrij partner keuze. Sommige vragen gaven tussen de jonglui ook discussie. De laaste vraag was het moeilijkste: of ze gelukkig waren. De meisjes wel, de jongens waren allen gefrustreerd door de situatie. Twan vertaalde alles naar het Nederlands We dronken wat limonade en een koekje . Twan nam ons daarmee naar buiten naar een souvenir winkeltje wat aan drie kanten omring was door een hoge muur, met op sommige hoeken een wachttoren. Het was al donker buiten en de in het licht van de natriumlampen gaf dat een spookachtig gezicht. filmpje Op de muren waren posters bevestigd met korte verhaaltjes van wat Palestijnse vrouwen hadden mee gemaakt. In het lokale souvenir winkeltje werd er van alles gekocht om de lokale bevolking te spekken...

… Daarna naar het hotel. Het is ondertussen zeven uur 's avonds. Iedereen is moe van de indrukken. Het diner bestond (alweer) uit kip, rijst aardappelen ….

Met elf man zitten we in de bar en nemen de dag door. Wat is het indrukwekkenste geweest? Het gesprek met de Palestijnse jongeren. …

Dan naar bed. Morgen is er weer een vermoeiende dag …...