Blog

Documentaire ‘Snelwegkerk’, van Elsbeth Fraanje

Geschreven door Werkgroep Vorming & Toerusting. Gepost in Vorming & Toerusting 2018 & 2019 programma's.

Het icoontje voor benzinestations, restaurants en parkeerplaatsen kende ze al. Tot haar verbazing zag documentairemaker Elsbeth Fraanje op een dag ook een kerkje op een verkeersbord langs de Duitse snelweg staan. In januari 2014 zocht ze zes kerken op in de hoop er interessante personages tegen te komen. ‘Dat gebeurde, ik zag dat er een film van te maken was.’

Dat resulteerde drie jaar later in de film ‘Snelwegkerk’.

Welk verhaal wil je vertellen met deze film?

‘Mijn vertrekpunt is de grote menselijke behoefte om gezien en erkend te worden. Om waardevolle relaties aan te gaan. Het gaat vaak mis en dat las ik ook terug in de wensboeken in de kerken. De teksten spreken over onvervuld verlangen, over een vader die zijn zoon lange tijd niet heeft gezien, over onbereikbare liefde.

Zit er ook een lijntje ‘naar boven’ in?

‘Zeker, dat spreekt voor zich, omdat het over een kérk gaat. Mensen hebben zelf al die verticale associatie als ze een snelwegkerk binnenstappen. In de film heb ik gezocht naar hoe mensen die God niet kennen hun leven zin geven. Het gaat over hun kwetsbare kanten.

We laten best veel van onszelf zien, bijvoorbeeld op sociale media. Maar zijn we dat echt? En laten we zien wat er echt toe doet?’

Tijdens het Nederlands Film Festival in 2017 werd de documentaire ‘Snelwegkerk’ bekroond met een Gouden Kalf.

Nabespreking van de film met de regisseur Elsbeth Fraanje.

Plaats:       Cultureel Centrum Landvast, Haven 4, 2951 GC Alblasserdam

Datum:       Woensdag 16 januari 2019, 20:30 uur

Plaats:       Cultureel Centrum Landvast, Haven 4, 2951 GC Alblasserdam

Kosten:      € 5,- (toegangskaarten kunnen aan de zaal worden gekocht)